Pazartesi , 31 Ağustos 2015
Son Eklenenler
Windows 8’de Geri Yükleme(Refresh) ve Güvenlik Modu Etkinleştirme

Windows 8’de Geri Yükleme(Refresh) ve Güvenlik Modu Etkinleştirme

Windows 8 değişen birçok özelliği ile kullanıcıları büyük uğraşlardan kurtarma prensibine yön vermiş durumda. Yeni gelen Windows Refresh ile bilgisayara format atma tarih oluyor diyebiliriz. Güvenlik modu artık Windows’u başlatırken F8 yöntemi ile değil bir dizi işlem sonrasında gerçekleşiyor.

Geri Yükleme(Refresh)

Windows 8’de Geri Yükleme (Refresh) işlemi eskisinden çok daha donanımlı ve zararsız bir şekilde yapılabilmekte ve bu işlem sayesinde bilgisayarlarınıza sayısız format atarak bilgisayarınızın yıpranması gibi bir sorunla karşılaşmayacaksınız. Refresh işlemini kullandığınızda teknik olarak işletim sistemini baştan yüklemiş oluyorsunuz fakat Windows ayarları, kullanıcı profiilerini ve metro uygulamalarını aynı şekilde geri getirmeniz mümkün kılınmış. Windows 8 çöktüğünde;

Daha Fazla Ayar(“More PC settings“) menüsüne giderek “Refresh” özelliğini kullanarak sisteminizi yukarıda bahsettiğimiz ayarlar dahilinde geri yükleyebilirsiniz “Reset” seçeneği ise bilgisayarınıza manuel olarak format atmakla farklı değil bilgisayarınız sıfırdan geri yükleniyor. Ayarlarınızı aynen geri getirebilmek için regicm.exe programıyla ekran görüntüsü almanız gerekiyor bu programı yönetici olarak çalıştırabilmek için aşağıdaki komutları girmeniz yeterli olacaktır; mkdir C:\RefreshImage recimg -CreateImage C:\RefreshImage Önünüze gelen ekranda uygun seçeneği seçerek sisteminizi refresh yapabilirsiniz artık.

Windows 8 Güvenli Mod Etkinleştirme

Windows 8’de güvenli modu etkinleştirebilmek için başlangıçta F8’e basmak yeterli olmuyor. Yapmanız gereken işlemler şöyle; Metro arayüzünde cmd yazın ve Command Prompt (Komut Satırı) uygulamasını çalıştırın. Ardından bcdedit /enum /v yazın ve Enter’a basın. Description olarak “Windows 8 Consumer Preview” dizisini içeren girdinin tüm “identifier” (tanıtıcı) dizisini kopyalayın ve Enter’a basın.
Şimdi Komut Satırına Bunları Yazın; bcdedit /copy tanıtıcıdizisi /d “Windows Developer Preview (Safe Mode)”

Ardından msconfig yazın ve Enter’a basın. Boot sekmesine geçin ve “Windows Developer Preview (Safe Mode)” girdisini seçin. “Safe Boot” seçeneğine ve “Make All Boot Settings Permanent” seçeneğine tıklayın ve OK’e ardından Yes’e tıklayın. Sisteminizi baştan başlatın.

Sisteminizi Yeniden Başlattıktan Sonra; Farenizi Metro’da veya masaüstünde sol alt köşeye götürün ve küçük resmin çıkmasını bekleyin. Şimdi sağ tıklamak yerine sol tıklayın. Artık güvenli modunuz aktif oldu ve kullanabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>